Dawnych wspomnień czar… Świdnicka pisarka Helena Semenetz wraz z mężem Wiesławem Kwiatkowskim mieli przyjemność spotkać się w środę, 6 listopada z wyjątkowym gościem Festiwalu Filmowego SPEKTRUM – scenarzystą i reżyserem Radosławem Piwowarskim.

Wspólnie na teatralnej scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury wspominali postać znakomitego polskiego reżysera, nagrodzonego honorowym Oscarem Andrzeja Wajdę, jego film z 1996 roku na podstawie powieści świdniczanina Tomasza Tryzny –  „Panna Nikt” i pamiętną dla mieszkańców prapremierę tego obrazu filmowego, która miała miejsce właśnie w Świdnicy.

14 września 1996 roku dzięki wielu staraniom m.in. autorki i jej męża, działających w stowarzyszeniu ITON, Świdnicę odwiedził we własnej osobie Andrzej Wajda. Towarzyszyli mu filmowcy i producenci – Janusz Morgenstern, Jerzego Buchwald, Tadeusz Ścibor-Rylski oraz odtwórczynie głównych ról w filmie „Panna Nikt” – Anna Wielgucka, Anna Powierza oraz Anna Mucha.

Rocznicowe spotkanie, pełne niezwykłych, barwnych opowieści, poprowadził Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, dyrektor artystyczny festiwalu SPEKTRUM. Uczestniczyli w nim – prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka, a także wielu mieszkańców, którzy obecni byli na świdnickiej prapremierze „Panny Nikt”.

Znów skosztować można było tortu świdnickiego mistrza cukiernictwa Eugeniusza Kępy. Odczytany również został wiersz „Popiół i diament”, stworzony przez nieżyjącego już poetę Mariana Jachimowicza.

Niecodzienne wydarzenie odbyło się w ramach RETROSPEKTYWY ANDRZEJA WAJDY, która zaowocowała zbiórką dokumentów, wycinków z gazet, zdjęć i filmów po reżyserze i jego wizycie w Świdnicy. Pierwsze pamiątki przekazali Helena Semenetz i jej mąż Wiesław Kwiatkowski. Wszystkie można oddawać do Świdnickiego Ośrodka Kultury. W przyszłym roku otrzyma je żona reżysera Krystyna Zachwatowicz-Wajda, a docelowo mają trafić do Archiwum Andrzeja Wajdy w Krakowie.

Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/http://semenetz.com