Helena Semenetz uhonorowana została Nagrodą Prezydenta Miasta Świdnicy, przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Świdnicka autorka, pasjonująca się historią starożytnego Egiptu, przez całe życie angażująca się m.in. w działalność kulturalną i artystyczną, odbierze wyróżnienie w sobotę, 17 października w Teatrze Miejskim w Świdnicy.

www.kazimierzjurewicz.blogspot.com

Helena Semenetz znalazła się w gronie laureatów corocznej nagrody kulturalnej przyznawanej przez prezydenta Świdnicy. Wyróżniony został całokształt jej działalności kulturotwórczej i społecznej.

Pisarka jest jednym z twórców Stowarzyszenia na Rzecz Człowieka ITON, które zrealizowało wiele absolutnie wyjątkowych inicjatyw m.in. artystycznych, kulturalnych i naukowych. Do nich należą chociażby świdnicka prapremiera filmu Andrzeja Wajdy „Panna Nikt” z udziałem nieżyjącego niestety już znakomitego reżysera i innych twórców polskiego kina oraz spotkanie artystyczno-naukowe „Realność Świata Wizji” poświęcone twórczości Williama Blake’a, podczas którego obecna była m.in. noblistka Olga Tokarczuk. Niezapomniane były również spotkania z poezją w ramach „Salonu artystycznego” czy sympozjum naukowo-kulturalne „Egipt faraonów” z mnóstwem referatów znakomitych polskich naukowców.

W ostatnich 10 latach poświęciła się przede wszystkim twórczości pisarskiej i swej ogromnej pasji do historii starożytnego Egiptu. W 2010 roku zadebiutowała powieścią „Kim jesteś Neferete?, a w 2019 roku wydała książkę „Klucz życia”, za którą otrzymała wyróżnienia w ogólnopolskim plebiscycie „Historia zebrana” – w tym tytuł „Najlepszej książki historycznej 2019 roku”. W marcu 2020 roku została przyjęta w poczet członków Związku Literatów Polskich.

Oprócz pisarki, Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy w tym roku otrzymają także pomysłodawcy i organizatorzy Dni Świętego Jana Pawła II „Pamięć i obecność” – ks. Jan Bagiński i Andrzej Protasiuk oraz założycielka i opiekun „Dzikiego Chóru” – Katarzyna Szymko-Kawalec. Ponadto wyróżniony zostanie utalentowany, młody organista Jakub Moneta za popularyzowanie Świdnicy poprzez kulturę. Symboliczną statuetkę „Mecenasa Kultury” odbierze natomiast właścicielka Językowego Przedszkola ABRACADABRA Ewelina Brincat, która wspiera m.in. Festiwal Bachowski czy działania Fundacji Dobrej Muzyki.

Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się w sobotę, 17 października o godz. 18.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Uroczystość planowana jest tradycyjnie podczas inauguracji sezonu kulturalnego.