Chwile wzruszenia i wyrazy wdzięczności towarzyszyły świdnickiej autorce, gdy odbierała Nagrodę Prezydenta Miasta Świdnicy. Helena Semenetz została uhonorowana za całokształt działalność kulturotwórczej i społecznej. Wręczenie cennego dla pisarki wyróżnienia odbyło się podczas Inauguracji Sezonu Kulturalnego – 17 października w Teatrze Miejskim w Świdnicy.

Nagroda kulturalna dla Heleny Semenetz, fot. Aleksander Kwiatkowski

Helena Semenetz na scenie świdnickiego teatru pojawiła się wraz z mężem Wiesławem Kwiatkowskim, z którym współtworzyli Stowarzyszenie na Rzecz Człowieka ITON, mające za sobą wiele niezwykłych inicjatyw, zrealizowanych właśnie w Świdnicy. – Stowarzyszenie ITON funkcjonuje i istnieje do dziś, dzięki pani Helenie i jej mężowi. Jego celem było otwieranie naszych horyzontów, szukanie nowych wartości i zapoznawanie się z twórczością osób, które warto poznać – stwierdziła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, przybliżając postać laureatki.

Beata Moskal-Słaniewska przypomniała też ubiegły rok, który obfitował w znaczące dla świdnickiej pisarki wydarzenia. – Podczas festiwalu Spectrum 2019 przypomnieliśmy sobie cudowny wieczór, kiedy w Świdnicy odbyła się prapremiera „Panny Nikt”. To właśnie pani Helena była inicjatorką tego wydawałoby się trochę szalonego i raczej niemożliwego pomysłu, żeby do naszego miasta ściągnąć Andrzeja Wajdę oraz wykonawczynie głównych ról w tym filmie. Wyszło wspaniale. Do dziś wielu z nas nosi te wspomnienia w sobie, związane ze starym kinem Gdynia, rozmowami z artystami. To było coś nadzwyczajnego – opowiadała prezydent.

Odniosła się również do twórczości literackiej Heleny Semenetz oraz jej ogromnej pasji do historii starożytnego Egiptu i postaci niezwykłej królowej Nefretete. Dzięki temu zamiłowaniu i wieloletnim badaniom powstały książki – „Kim jesteś Nefretete?” (2010) oraz „Klucz życia” (2019), za którą mieszkanka Świdnicy otrzymała wyróżnienia w ogólnopolskim plebiscycie „Historia zebrana” – w tym tytuł „Najlepszej książki historycznej 2019 roku”. – Dziękuję za wszystko… że jest pani z nami… że pani nas ubogaca i za niespożytą energię do tego, by tworzyć nowe rzeczy – dodała.

Nagroda kulturalna dla Heleny Semenetz, fot. Aleksander Kwiatkowski

Świdnicka autorka odbierając nagrodę – wyraziła wdzięczność i wspominała wyjątkowych twórców, którzy zaznaczyli swoją obecność także w życiu Świdnicy. – Jestem zaszczycona tym wyróżnieniem i jednocześnie pragnę pogratulować pozostałym laureatom. Z tego miejsca chciałabym serdecznie podziękować wszystkim osobom, które na przestrzeni wielu lat inspirowały i wspierały mnie w działaniach stowarzyszenia. Szczególne podziękowania kieruję do Antoniego i Iwony Matuszkiewiczów oraz Kamili Karst i Dobiesława Karsta. Wspomnę też Franciszka Kawkę. To dzięki nim tak wiele rzeczy się wydarzyło. Przywołam też osoby nieżyjące – pana Mariana Jachimowicza, nestora poetów polskich, pana Mariana Ruszkiewicza, artystę malarza, Danutę Saul-Kawkę, bardzo wrażliwą świdnicką poetkę oraz niezastąpionego Szczepana Bakalarczykamówiła Helena Semenetz.

Pisarka przywołała też znaczące wydarzenia, zrealizowane w ramach stowarzyszenia ITON. Do nich należały chociażby – „Świdnica w blasku istnienia” (1996); wspomniana już prapremiera filmu „Panny Nikt” na podstawie powieści Tomasza Tryzny (1996); „Realność świata wizji”, w którym udział wzięli wybitni znawcy twórczości Williama Blake’a, m.in. Olga Tokarczuk, prof. Tadeusz Sławek, prof. Wiesław Juszczyk i artysta, malarz, filozof Henryk Waniek (1998); sympozjum naukowo-kulturalne „Egipt faraonów” z udziałem znamienitych egiptologów, chociażby prof. Karola Myśliwca, prof. Stanisława Medekszy, dr. Kamila Kuraszkiewicza oraz obecnego dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa dr. Dobiesława Karsta (2000).

Na koniec swojego przemówienia autorka podziękowała również rodzinie, przyjaciołom i osobom wspierającym jej twórczość. – Dziękuję moim bliskim, którzy mnie wspierali w tych działaniach i mobilizowali do napisania książek. Publikacje „Kim jesteś Nefretete?” oraz „Klucz życia” to wynik moich wieloletnich poszukiwań odpowiedzi na pytanie o tożsamość Nefretete. Jeszcze raz dziękuję za wyróżnienie tak cenne dla mnie. Ta nagroda będzie impulsem do pracy nad następną książką. Już nie o Egipcie – zdradziła.

Nagroda kulturalna dla Heleny Semenetz, fot. Aleksander Kwiatkowski

Helena Semenetz była jedną z trzech laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku otrzymali ją także pomysłodawcy i organizatorzy Dni Świętego Jana Pawła II „Pamięć i obecność” – ks. Jan Bagiński i Andrzej Protasiuk (nieobecni podczas uroczystości) oraz założycielka i opiekun „Dzikiego Chóru” – Katarzyna Szymko-Kawalec. Do tej pory nagrodą, ustanowioną przez Radę Miejską w Świdnicy w 2000 roku, uhonorowano 52 zasłużonych dla świdnickiej kultury.

Podczas tegorocznej Inauguracji Sezonu Kulturalnego dodatkowo wyróżniony został utalentowany, młody organista Jakub Moneta za popularyzowanie Świdnicy poprzez kulturę. Symboliczną statuetkę „Mecenasa Kultury” odebrała natomiast właścicielka Językowego Przedszkola ABRACADABRA Ewelina Brincat, która wspiera m.in. Festiwal Bachowski czy działania Fundacji Dobrej Muzyki.

Fotorelacja – autorstwa Aleksandra Kwiatkowskiego:

Fotorelacja – autorstwa Mariusza Ordyńca:

/www.semenetz.com/
/Zdjęcia: Aleksander Kwiatkowski/Mariusz Ordyniec/