Świdnicka pisarka Helena Semenetz brała udział w licznych wystawach – w Polsce, w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych – poświęconych Krajowi Faraonów. Jedna z najciekawszych polskich stałych ekspozycji, którą odwiedziła ostatnio po raz kolejny autorka, znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Wśród około 1500 eksponatów wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu” możemy zobaczyć chociażby wyjątkowo cenny sarkofag kapłanki Izydy wraz liczącą około 2300 lat mumią, wapienną rzeźbę z V dynastii przedstawiająca mężczyznę i stojącą obok kobietę, unikatową kolekcję mumii zbożowych, tkaniny koptyjskie, biżuterię, egipskie całuny grobowe z II wieku, stele nagrobne, kolekcję figurek uszebti czy lamp oliwnych.
Bogate zbiory krakowskiej wystawy pochodzą m.in. z wykopalisk w el-Gamhud prowadzonych w latach 1907-1908 przez pierwszego polskiego egiptologa i koptologa Tadeusza Smoleńskiego. Są to także znaleziska ze wspólnych wypraw zorganizowanych w latach 1910-1914 w Dolnej Nubii i Tura, przez krakowską Akademię Umiejętności i wiedeńską Akademię Nauk, pod kierunkiem niemieckiego archeologa prof. Hermanna Junkera. Zabytki przekazane zostały również z muzeum żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich walczących podczas II wojny światowej w Egipcie.
Zdjęcia: AW-foto, https://aw-foto.pl/muzeum-archeologiczne-w-krakowie/