Od wielu tygodni niebo nad Spartą stało w błękicie, od wielu tygodni nie pojawił się na nim ani jeden blady obłok. Na wzgórzach spalona słońcem ziemia prosiła o deszcz. Trawy dawno już pożółkły, zwiędły i wyschły. Wyniosłe cyprysy i wysokie tuje rzucały nikłe cienie. Jedynym schronieniem przed żarem z nieba były rozłożyste dęby i platany, ale nie było ich wiele… – to kolejny fragment z wydanej w tym roku książki Heleny Semenetz.

Jedno z najważniejszych miast-państw starożytnej Grecji nie pojawia się w nowej publikacji świdnickiej autorki przypadkowo. To właśnie z tej potężnej krainy, słynącej z wielkiej sprawności i dzielności swoich wojowników, ale też surowego wychowania pochodzi druga wspaniała bohaterka powieści „Klucz życia”. Jest nią słynąca z urody królowa spartiańska – Helena.

Jak dziś wygląda Sparta? Wyjątkowe fotografie z swojej podróży do starożytnego kraju herosów wykonali Aleksandra i Piotr Juczcic. Pełną fotogalerię można znaleźć na stronie: http://zarchiwumpodroznika.fc.pl/2018/01/03/jest-sparta-wspomnienie-potegi-wsrod-greckich-polis-ruiny-starozytnego-miasta-posag-leonidasa/