Wielkie gratulacje dla niesamowicie utalentowanego Jakuba Monety! 14-letni muzyk, absolwent świdnickiej szkoły muzycznej, którego prawdziwą pasją są organy, właśnie wydał swoją pierwszą płytę. Album „Organy świdnickie. Historia dźwiękiem pisana” ukazał się nakładem Ars Sonora Studio. W prezencie otrzymali go również zaprzyjaźnieni z rodziną – świdnicka pisarka Helena Semenetz oraz jej mąż Wiesław Kwiatkowski.

Kuba swoją miłość do organów odkrył kilka lat temu, gdy usłyszał jak na tym wyjątkowym, ale też trudnym instrumencie gra jego mama – Barbara. Młodego muzyka zainteresowały też same organy ze słynnej na świecie, nieistniejącej już świdnickiej fabryki Schlaga. W tym czasie uczył się w trzeciej klasie fortepianu w Szkole Muzycznej I stopnia w Świdnicy, którą ukończył z wyróżnieniem. Swoje muzyczne zdolności rozwinął pod skrzydłami jego mentora, znakomitego świdnickiego organisty i kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy Macieja Batora.

Nastoletni muzyk ma swoim koncie niejeden już sukces. Wielokrotnie został nagrodzony na konkursach muzycznych, jak chociażby w Oławie czy w Rumii. Ma za sobą także występy przed szerszą publicznością, w tym m.in. w trakcie wizyty w Świdnicy Dalajlamy XIV, podczas Festiwalów Bachowskich czy jeleniogórskiego Festiwalu Silesia Sonans.

Wkrótce tego niezwykle utalentowanego młodego organistę znów będzie można usłyszeć. W sobotę, 30 listopada o godz. 17.00 w Kościele Pokoju w Świdnicy zagra koncert organowy promujący swoją debiutancką płytę.

Zdjęcie: Ars Sonora Studio