Dziś mija 5 lat „Modlitwy o pokój na świecie” w Świdnicy. Świdnicką społeczną inicjatywę, przekraczającą granice różnych wyznań, zapoczątkowała autorka Helena Semenetz, dla której – życie każdego człowieka, jego wolność i bezpieczeństwo w świecie – stanowią jedne z najważniejszych wartości.

 

 

Urzeczywistnienie wspólnej modlitwy o pokój nie byłoby możliwie, gdyby pomoc wielu osób, w tym duchownych różnych wyznań – gospodarza Kościoła Pokoju w Świdnicy, biskupa Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemara Pytla, proboszcza parafii prawosławnej w Świdnicy Piotra Nikolskiego czy ks. Krzysztof Ora z wydziału duszpasterskiego Kurii Świdnickiej.

Pierwsza modlitwa miała miejsce w Kościele Pokoju w Świdnicy, dokładnie 18 października 2014 roku. Zebranych powitał biskup Waldemar Pytel, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Ora. W świątyni rozbrzmiewały dźwięki organów, na których zagrał kantor świdnickiego Kościoła Pokoju Maciej Bator. Jak wspomina pisarka, nabożeństwo miało wyjątkowy, uroczysty charakter, padło na nim też mnóstwo pięknych, wzruszających słów.

Od tego czasu, każdego miesiąca, choć w różnych miejscach, jak chociażby w świdnickiej cerkwi czy w Kościele św. Józefa w Świdnicy, organizowane są ekumeniczne, łączące ludzi, spotkania modlitewne. Ich idea pozostaje zawsze taka sama – pragnienie pokoju na świecie.

Kolejna „Modlitwa o pokój na świecie” już za tydzień, 27 października o godz. 16.00 w świdnickim Kościele Pokoju.

Zdjęcie: Dariusz Nowaczyński; Panorama Świdnicy z Kościołem Pokoju na pierwszym planie