Powieść świdnickiej pisarki Heleny Semenetz ma szansę stać się jedną z najlepszych książek historycznych drugiego półrocza. „Klucz życia” został zgłoszony do ogólnopolskiego plebiscytu „Historia zebrana”, organizowanego przez portal historyczny Histmag.org oraz serwisu Granice.pl – wszystko o literaturze.

Publikacja Heleny Semenetz, odsłaniająca niezwykłe losy królowej Nefretete i pozostałych bohaterów rewolucji religijnej w starożytnym Egipcie, znalazła się wśród ponad 40 zgłoszonych do konkursu  tegorocznych książkowych propozycji. Powalczy najpierw nominację z 18 tytułami w kategorii „Historia niebanalna”.

Swój głos można oddać na stronie https://www.historiazebrana.pl/glosowanie.W sumie w konkursie internauci głosują dwukrotnie: w dniach  od 10 grudnia do 6 stycznia 2020 roku – na książki, które powinny otrzymać nominację, a także w okresie od 7 do 19 stycznia 2020 roku na tytuły, które powinny zwyciężyć w swoich kategoriach. Każdy użytkownik oddający głos w plebiscycie może też wygrać zestawy nagród książkowych, ufundowanych przez wydawców.

Równolegle zgłoszone książki są także oceniane przez konkursowe jury, składające się z redaktorów serwisów organizujących plebiscyt, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.  Noty specjalistów mają również wpływ zarówno na nominacje, jak przyznanie tytułów – najlepszych książek historycznych półrocza i roku.